Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dla Dzieci

 


Barbara Supeł: Staś Pętelka. Dzielny pacjent

To piaskowa zupa, która podobno nie nadaje się do jedzenia. A co o piaskowej zupie powie doktor Wąsaty?

Staś Pętelka to sympatyczny chłopiec, który przeżywa wiele sytuacji typowych dla kilkulatków... oraz wiele całkiem nietypowych. Pomoże Twojemu dziecku oswoić się z tym, co nowe i nieznane. Poznajcie jego rodzinę i przyjaciół! [źródło]


Aniela Cholewińska- Szkolik: Misia i jej mali pacjenci. Ferie pełne wrażeń

Misia wybiera się na przyjęcie urodzinowe koleżanki. Hela zaprosiła wszystkich na przedstawienie, a potem na zwiedzanie teatru od kulis. Kto by pomyślał, że właśnie tam Misia znajdzie swojego kolejnego pacjenta – świnkę miniaturkę, która utknęła między rekwizytami.

Dzieci zaczęły ferie, więc Misia częściej zabiera Popika na długie spacery. W ogrodzie pana Szymona znajdują ranną sójkę, która stała się ofiarą dzikiego krogulca. Podczas zimowej przerwy mała weterynarz wraz z przyjaciółmi składa wizytę gajowemu. W drewutni niedaleko leśniczówki dochodzi do wypadku, w którym zostaje ranny gronostaj.

Czy Misi uda się pomóc wszystkim potrzebującym zwierzętom? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tych wyjątkowych opowiadaniach.

„Misia i jej mali pacjenci” to seria stworzona przez Anielę Cholewińską-Szkolik. Tytułowa bohaterka z pomocą swojego psa Popika leczy zwierzęta – te małe i te duże, te domowe i dzikie. Jest coś, co sprawia, że dziewczynka jak nikt ma kontakt ze swoimi pacjentami – Misia rozumie mowę zwierząt. Sekret dziewczynki zna tylko dziadek Tadzio, który sam jest weterynarzem. [źródło]


Podgórska Anna: Już czytam sam. Lampa Alladyna

Książeczka "Już czytam sam. Lampa Aladyna. Duże litery i podział na sylaby". Książka do pierwszych samodzielnych prób w czytaniu ? znana treść bajki o Aladynie i jego lampie oraz krótki, pisany dużymi literami i podzielony na sylaby tekst zachęcą dzieci do czytania. Zabawne, wykonane z pazurem ilustracje są dodatkową atrakcją książki. [żródło]


Benij Davies: Miś Pracuś. Park rozrywki

Poznawajcie świat z Misiem Pracusiem! Czytając wesołe książeczki i przesuwając ruchome elementy, mały czytelnik może poznać różne zawody lub miejsca.

Miś Pracuś, Pracuś Miś nowe zadanie będzie miał dziś! Przesuń ruchome elementy, odkryj kryjące się w książce niespodzianki i spędź czas w parku rozrywki.

Miś Pracuś udał się z przyjaciółką do Parku rozrywki. Dzięki książce dziecko dowie się, co można robić w takim miejscu, np. jeździć kolejką, autkami lub w filiżankach, a co najważniejsze jeść lody!

[źródło]


Barabar Supeł: Staś Pętelka. Nowy Piesek

o niezwykła przygoda Stasia Pętelki przedstawiająca sytuację przygarnięcia pieska, którym trzeba się odpowiednio zaopiekować. Edukacyjne przesłanie, jakie płynie z tej książeczki, z pewnością przyniesie wiele korzyści czytelnikom, szczególnie tym, którzy posiadają pieska lub dopiero przymierzają się do jego przygarnięcia czy zakupu.

"Staś Pętelka. Nowy piesek" świetnie przybliża młodym czytelnikom, na czym polega odpowiedzialne zadanie, jakim jest opieka nad psem. Dzieci spotykają sąsiadkę Halinę i jej suczkę Lulkę, po czym zaczynają marzyć o własnym pupilu. Upór dzieci sprawia, że rodzice w końcu zgadzają się na przygarnięcie ze schroniska pieska. Wybór pada na psa z ciemną łatką na oku, który dostaje imię Pirat. Opieka nad psem to nie tylko karmienie go i spacery. Okazuje się, że konieczne są wizyty w sklepie zoologicznym, a także u weterynarza.

To obowiązkowa pozycja dla dzieci, które uwielbiają zwierzaki, zwłaszcza pieski! Ta historia z pewnością przybliża cały proces adopcji pieska oraz tego, jak wygląda opieka nad żywą istotą. Szczególnie polecana jest dla rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dzieci, z czym wiąże się codzienność oraz jakie pojawiają się obowiązki, gdy ma się w domu psa. [źródło]


Natalia Kawałko- Dzikowska: Pogłaszcz wiejskie zwierzątko

Urocza kartonowa książeczka dotykowa dla maluszka – na okładce i na każdej rozkładówce wkładka z futerkiem. Różne faktury zapewniają przyjemne wrażenia sensoryczne. Estetyczna i ciekawa prezentacja zwierzątek na wsi. Zachwycające zdjęcia, rymowane pytania i sympatyczne wierszyki angażują do zabawy i poznawania świata zwierząt wiejskich.

Urocza książeczka dla maluszków o zwierzątkach na wsi. Dzięki niej dziecko dotknie zwierzą-tek, przekona się, jakie są mięciutkie, a także pozna ich nazwy i głosy. Książka zawiera ry-mowane pytania dotyczące głosów zwierząt oraz ciekawe wierszyki, z których mały czytelnik dowie się, nie tylko jakie nazwy noszą zwierzęta, lecz także, co one lubią jeść i jakie mają zwy-czaje.

Najważniejsze słowa zostały wyróżnione kolorami. Każdy maluszek z pewnością chętnie sprawdzi, jakie w dotyku są krówka, królik lub kózka!
Książka:

  • zapewnia wszechstronny rozwój sensoryczny,
  • aktywizuje zmysły wzroku, dotyku i słuchu,
  • pobudza wyobraźnię,
  • rozwija ciekawość świata,
  • wzbogaca słownictwo. [źródło]

Pamela Butchart: Gadająca owieczka. Szkoła trzęsiportków

Kolejna część zabawnej serii dla dzieci! Znajdujące się w niej trzy opowieści to dowód na to, że w pewnym zwariowanym miejscu nic się na szczęście nie zmieniło. Szalone przygody i mnóstwo powodów do śmiechu zapewni książka "Gadająca owieczka" z cyklu "Szkoła trzęsiportków"!

Najdziwniejsze sytuacje i wydarzenia to codzienność dla młodych osób z klasy 2b i tym razem nie jest inaczej. Wycieczka szkolna na farmę to możliwość poznania różnych zwierząt. Jedno z nich jest zdumiewające i zaskakuje wszystkich. Potrafi się porozumiewać i właśnie przemówiła ludzkim głosem. Tylko że nikt nie spodziewa się, że owieczka już wkrótce stanie się przyczyną wielkich kłopotów. Atrakcje się na tym nie kończą i jest ich znacznie więcej!

Dochodzi też do niespodziewanego odkrycia w szkolnym magazynku. Mieszka w nim dzikie zwierzę i upodobało sobie miejsce za pudłem. Świetną zabawą okazuje się również możliwość malowania po zasłonach. Każdy dzień przynosi coś nowego i nigdy nie ma mowy o nudzie! Warto się o tym przekonać i dołączyć do tych wesołych perypetii. [źródło]

 


Susan Batori: Gdzie się podział papier toaletowy

Pan Miś musi do toalety. Grubsza sprawa! Bierze więc pod pachę rolkę papieru toaletowego i rusza do wychodka. Ale co się dzieje po drodze? Czyżby jego rolka stawała się coraz cieńsza i cieńsza...? To po prostu nie do wiary, co można zrobić z papierem toaletowym! Dzięki rolce różowego papieru!

[źródło]


Günther Jakobs, Schoenwald Sophie: Potomstwo w zoo

Wielkie poruszenie w zoo, gdyż na świat przyszły dzieci jego mieszkańców. Nadeszła wiosna, a wraz z nią w zoo urodziły się zwierzęta. I wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie przepadł malutki kameleon, którego jeż Ignacy Miętus musiał odnaleźć. A to wcale nie było łatwe, gdyż maluch potrafił się znakomicie maskować. Jeż pełen obaw ruszył na poszukiwania. Jak się okazało zaginiony maluszek nie był jedynym problemem, z którym Ignacy musiał się zmierzyć, gdyż córeczce mrówkojada nie smakowały mrówki, mała foczka za nic nie chciała wejść do wody, zaś nowonarodzony flaming nie potrafił ustać na jednej nodze. Jak to dobrze, że sprytnemu jeżowi zawsze przyszło do głowy jakieś mądre rozwiązanie! Zabawna historia o małym jeżu i wielkim problemie, z którym musiał się uporać. [żródło]


Paulina Płatkowska: O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą

Pszczółka Stefcia jest robotnicą zbieraczką.
Codziennie wylatuje z ula kilkanaście razy.
Zbiera kwiatowy pyłek.
Uff, to ciężka praca, której Stefcia… nie rozumie.
Po co się tak męczy?
– Nie chodzi o miód, choć wielu się tak wydaje – odpowiada jej królowa matka.
Zatem o co? Czy wiecie?

[źródło]


 

 

 

 

 

 

 

Supeł Barbara: Siostra

Siostra to ktoś, na kogo zawsze można liczyć. Z nią bawi się najwspanialej, z nią odkrywa się cały świat. A na dodatek można się jej zwierzyć z największych sekretów. Ta książka pozwoli dostrzec, jak ważne w codziennym życiu są dobre relacje z siostrą.

Seria „Rodzina” to książki nie tylko dla dzieci. Wzruszający tekst i nastrojowe ilustracje autorstwa Sary Olszewskiej przypomną każdemu, że rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie. [źródło]


 

 

 

 

 

 

 

Cassandra Hames: Czym jest rodzina?

Uroczy wierszyk do wspólnego czytania o tym, że każda rodzina jest wyjątkowa. Książeczka wzmacnia więź dziecka z rodzicem, zachęca je do nauki mowy, zabawia rymowanką i zachwyca pięknymi ilustracjami. [źródło]


Marta Galewska- Kustra: Pucio w mieście

Odwiedźcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi pełen ekscytujących zdarzeń czas w mieście!

Zajrzyjcie na plac budowy, do supermarketu, na dworzec kolejowy, do parku, gabinetu taty i na wystawę cioci Igi. Z tym sympatycznym maluchem, ulubionym towarzyszem dzieci w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy, na pewno nie będziecie się nudzić!

Szósta część przygód Pucia może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania. [źródło]


Grodek Julita: Mania dziewczyna inna niż wszystkie

Książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników (7+) - pozwala poznać życiorys słynnej noblistki i przyswoić go sobie wraz z szerszym kontekstem. Ten kontekst, to między innymi wiedza na temat epoki, jak również wiedza na temat samej nagrody Nobla. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami.

Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej a także wyjaśnić trudne pojęcia z nią związane, m.in. radioaktywność. Nie zabraknie także ciekawostek, np. informacji na jakich monetach, banknotach i znaczkach można znaleźć  podobiznę Marii a także jak przebrać się za noblistkę na bal przebierańców. Dzięki tej książce dziecko zdobędzie wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym,  oraz rozbudzi w nim ciekawość wobec świata i jego zasobów. [źródło]


Stanecka Zofia: Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka

"Jestem Tuli Tuli. Duszek opiekuńczy. Mieszkam na Ziemi. Wędruję po jej zakątkach. Zaglądam tam, gdzie jest życie. A ono jest wszędzie! W powietrzu. Na lądzie. W wodzie. Na najwyższych szczytach gór i w najgłębszych głębinach. Dziś opowiem wam o parku…"

W parku na świat przychodzą dwa jeżyki – Tycia i Tuptuś. Poza nimi żyje tu tyle zwierząt i ptaków! Niektóre są groźne. Trzeba uważać i szybko zwinąć się w kolczastą kulkę. Tycia musi się wiele nauczyć. Na przykład co to jest zima i jak się do niej przygotować.

"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka" to przepięknie zilustrowana seria edukacyjna dla najmłodszych. Każda książka to inne środowisko życia i nowy bohater. Dzieci śledzą jego przygody, a przy okazji poznają wiele przyrodniczych ciekawostek. [źródło]


 

 

 

 

 

 

 

Davies Benji: Miś Pracuś. Straż pożarna

Miś Pracuś poznaje różne zawody. Tym razem pomaga innym jako strażak. Kolorowe obrazki, łatwy wierszowany tekst i ruchome obrazki, to niewątpliwe atuty tej książeczki dla najmłodszych. [źródło]


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzisiaj Lena pierwszy raz w życiu skłamała. Mama i tata bez problemu jej uwierzyli. Dlaczego więc zamiast się cieszyć, jest bardzo, bardzo smutna?
Książeczkę pt. Ile waży kłamstwo? polecam:
- dzieciom, które czasami kłamią,
- rodzicom, którzy nie chcieliby słyszeć kłamstw.
Lena ma 6 lat i zmaga się z wielkimi problemami swojego wieku. Odkrywa świat emocji i uczy się, jak sobie z nimi radzić. Książki z tej serii zostały wzbogacone komentarzem psychologa kierowanym do rodziców, który uświadamia, jak pomóc dzieciom w odkrywaniu ważnej emocjonalnej sfery życia dzieci. Problemy poruszane w książkach odnoszą się do dzieci w wieku 4-6 lat i są uniwersalne, bo dotyczą chłopców i dziewczynek. [źródło]

Urszula Sieńkowska-Cioch: Przygody jeża Szymona : jesień-zima

W lesie jeża Szymona jesień pachnie liśćmi i późnymi jagodami. Piaszczysta droga grzeje łapki, a łąka kusi przygodami, ale mama pospiesza - muszą zdążyć przed nocą do legowiska. Gospodarz już im je uszykował na zimę. Jeszcze tylko kilka słów zamienionych z przyjaciółmi z gospodarstwa i czas na sen

Tak zaczynają się przygody małego jeżyka w lesie. Sprawdźcie, co porabia jesienią i zimą, dlaczego nie słucha mamy i czemu nie może spać w zimową noc. [źródło]


 

 

 

 

 

 

 

Dominika Gałka: Przygody Fenka: wytrwałość

Fenek dostał od rodziców wspaniały prezent - rower!  Bardzo się cieszy ale jednocześnie trochę się martwi, bo nie umie jeszcze na nim jeździć. Co zrobi Fenek, żeby opanować nową umiejętność, i kto mu w tym pomoże? Bywa, że dzieci zniechęcają się niepowodzeniami. Nie chcą podejmować kolejnych prób, denerwują się, smucą. Przed rodzicem staje wtedy nie lada wyzwanie, aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego warto próbować, nie poddawać się, szukać sposobu, aby sprostać zadaniu. Przy czym trzeba również pamiętać o tym, że porażka jest również częścią życia. Wśród cennych rad od Eksperta znajdziecie również te motywujące do większej wytrwałości, a warto uczyć wytrwałości dzieci już od najmłodszych lat i pokazywać im, że na końcu drogi czeka nagroda, np. nowa umiejętność. [źródło]


Monika Ślizowska: Śnieżne baśnie z kufra Świętego Mikołaja

Zajrzyjcie do Mikołajowego kufra pełnego zimowych baśni. Daleko, daleko na północy, w małej drewnianej chatce stary Mikołaj siada wygodnie w fotelu. Oj, napracował się on bardzo, w końcu musiał dotrzeć do tylu dzieci A wy rozpakowaliście już swoje prezenty Chcecie sięgnąć po jeszcze jeden  
Oto najpiękniejsze świąteczne opowieści o władczyni mroźnej krainy, o staruszce wzniecającej zamiecie i o dziewczynce ze śniegowych gwiazdeczek. 
Królowa Śniegu Pani Zamieć Śnieżynka
Usiądźcie wygodnie, otulcie się kocem i posłuchajcie... [źródło]


Wojtkowicz-Skóra Patrycja, Jednoróg Justyna: Elementarz ekologiczny

"Elementarz ekologiczny" to świetny sposób, aby zainteresować dziecko wiedzą o ekologii. Książka pokazuje czytelnikom, jak poważny jest stan naszej planety i motywuje do działania. Tytuł porządkuje wiedzę, otwiera oczy i pokazuje, ile jest sposobów, aby bez wielkiego wysiłku zmieniać świat na lepsze. Zwraca uwagę na to, jak segregować odpady (przede wszystkim pokazuje po co to wszystko i co się z tymi śmieciami dzieje później), tłumaczy, jak unikać używania plastiku i jak oszczędzać cenną wodę, a co najważniejsze pokazuje, jak zdrowo żyć – zgodnie z zasadą zero waste. Elementarz ekologiczny pokazuje i uczy, że żeby dbać o środowisko należy zacząć od własnego podwórka. [źródło]


Liane Schneider: Zuzia w czasie pandemii

"Mądra Mysz. Zuzia w czasie pandemii" to bardzo aktualna książka w czasie pandemii koronawirusa. Zuzia przeżywa teraz to samo, co wiele dzieci na całym świecie: nie może chodzić do przedszkola, nie wolno jej spotykać się z koleżankami i kolegami. Nie może też bawić się z nimi na placach zabaw. Nie odwiedza babci i dziadka. Musi często myć ręce. Pewnie też nie pojedzie na wakacje. Ale przecież czas w domu można wykorzystać wspólnie z rodziną. Mogą upiec coś razem, majsterkować, gotować, dużo się bawić, na parapecie lub balkonie założyć własny ogródek. Takie pomysły sprawiają frajdę nawet wtedy, kiedy nie wolno wychodzić na zewnątrz. Dzięki Internetowi i telefonom można porozmawiać ze wszystkimi osobami, które się lubi. Zuzia pokazuje, że razem na pewno przetrwamy ten trudny czas. [źródło]


Gotuję z ... Biedronką : 80 prostych przepisów na słodkie i słone dania

Książka kulinarna Gotuję z... Biedronką, to 80 przepisów na słodkie i słone dania dla małych szefów kuchni.
Biedronka zaprasza do wspólnego gotowania. Od teraz każde dziecko może zostać superbohaterem w kuchni i zaskoczyć wszystkich pysznymi potrawami.
Książka kulinarna Gotuj z... Biedronką zawiera:
1. ABC gotowania
2. 80 pomysłów na przeróżne słodko-słone przysmaki wzbogacone pięknymi kolorowymi zdjęciami gotowych potraw.
Informację, że każdy przepis jest łatwy do przygotowania, a przy niewielkiej metamorfozie ze słodkiego przysmaku może stać się słonym daniem i odwrotnie. [źródło]


Agnieszka Pawłowska: Wiewióreczka Leti. Uważność i życzliwość wobec siebie

Kraina Uważności to seria książeczek o potędze UWAŻNOŚCI dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. To lektura dla najmłodszych, jednak mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.

„Wiewióreczka Leti – uważność i życzliwość wobec siebie”, to właściwie książka dla każdego z nas – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Opowieść o małej wiewióreczce pokazuje nam, jak istotne i wspierające w naszym życiu jest rozwijanie przyjaźni z samym sobą. [źródło]


Jorg Muhle: Dwa dla mnie, jeden dla ciebie

Dowcipna książka obrazkowa o tym, jak trudno dzielić się z innymi. Nowy rozbrajający hit autora bestsellerowych książek kartonowych o króliczku. Niedźwiedź po drodze do domu znajduje w lesie trzy smakowite grzyby. Jego przyjaciółka, łasica, smaży je na patelni. Ale gdy siadają do stołu, pojawia się problem: jak podzielić trzy między dwoje? Każde z przyjaciół ma na ten temat inne zdanie i całe mnóstwo argumentów. Tak zaczyna się sprzeczka – a gdzie dwóch się kłóci…

W serii "Polecone z Zagranicy" ukazują się przekłady ilustrowanych książek dla dzieci, którymi wybitni twórcy podbili serca najmłodszych czytelników na całym świecie.

[źródło]


Anita Głowińska: Kicia Kocia gotuje

Kicia Kocia z babcią nigdy się nie nudzi. Dzisiaj zajmują się prawdziwym kucharzeniem! Zobacz, co upiekła Kicia Kocia."Kicia Kocia" to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się poruszać w codziennym życiu. [źródło]


Jorg Muhle: Śpij, króliczku

Urocza, prosta książka, która pomoże ułożyć dziecko do snu.

Jest już późno, króliczek szykuje się do snu. Trzeba mu pomóc. Klaśnij w ręce, żeby przebrać go w piżamę. Przygotuj poduszkę. Podrap króliczka w uszko, pogłaszcz po plecach. Przewróć stronę, żeby go przykryć, i daj mu buziaka na dobranoc. I pamiętaj, żeby zgasić światło! Pstryk. [źródło]


Alexander Steffensmeier: Krowa Matylda szuka skarbu Krowa Matylda zazwyczaj towarzyszy listonoszowi w roznoszeniu poczty. Pewnego dnia w swoim kartonie odkrywa kartę z dziwnymi znakami. To na pewno mapa wskazująca drogę do skarbu! Czy naprawdę w gospodarstwie leży zakopany skarb? Matylda i jej przyjaciele potajemnie podążają za wskazówkami. Trop prowadzi do ogródka warzywnego. Rozpoczynają się wielkie wykopy. [źródło]


Zenon Łapka: Chomik Zenek chciałby wyjść z klatki

Seria jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci i skupia się na temacie emocji. Każda z książek opowiada prostą historyjkę jakiegoś zwierzątka, która ma na celu przybliżenie dziecku jednej z nich. Bohaterem książki o strachu jest chomik. Mimo że postaci to zwierzątka, zachowują się one jak dzieci – bawią się, mają przyjaciół, rodzinę, przeżywają różne emocje i stają przed różnymi problemami.

Atuty:

książka w zabawny sposób opowiada o różnych emocjach, uczy je rozpoznawać i sobie z nimi radzić,

  • bohaterami są lubiane przez dzieci zwierzęta,
  • każda historia dobrze się kończy,
  • zabawne ilustracje przyciągną uwagę dziecka. [źródło]

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak: Basia i śmieci

Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska. „Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem?” – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. „Bo wieloryby nie mogą jeść torebek” – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy. Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę,
- co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.

Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice, i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

Doceniając proekologiczny przekaz „Basi i śmieci”, książkę swoim patronatem objęły WWF i Greenpeace. [źródło]


Ewa Nowak: Mecz o wszystko czyli dzień z życia piłkarza.

Czytam sobie. Poziom 3 

Kiedy piłkarska reprezentacja naszego kraju wychodzi na murawę, ulice miast i wsi pustoszeją. Sukcesy i porażki lokalnych drużyn wzbudzają równie silne emocje i to nie tylko wśród dorosłych, ale i tych nieco młodszych kibiców. Niejeden marzy o tym, by w przyszłości zostać takim mistrzem jak Ronaldo czy Lewandowski.

Życie piłkarza to jednak wcale nie bułka z masłem. Wielogodzinne, mordercze treningi, mecze sparingowe, dokładne analizowanie gry przeciwnika to niezwykle ciężka praca. Wszystko to dla tych krótkich momentów chwały, dzięki którym sportowiec wielbiony jest przez tłumy. Jak wygląda codzienność piłkarza? Przekonaj się sam biorąc do ręki tę oto książkę autorstwa Ewy Nowak.

"Mecz o wszystko" to wspaniała propozycja dla tych, którzy dopiero uczą się czytać. Należy do serii wydawniczej "Czytam sobie" przeznaczonej dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Ta wciągająca opowieść sprawi, że nabieranie wprawy w składaniu liter i słów nie będzie wiązać się ze znużeniem, a stanie się wręcz prawdziwą, pasjonującą przygodą. Interesujące ilustracje oraz odpowiednio dobrana wielkość czcionki pozwolą młodemu Czytelnikowi samodzielnie się z nią zapoznać. To znakomity sposób, by uświadomić dziecku, że miłość do książek to jedna z najwspanialszych rzeczy na świecie.

Do czytania warto zachęcać malucha już od najmłodszych lat. Można czytać mu baśnie i inne opowieści na głos. Później jednak przychodzi czas, by dziecko samo wzięło książkę do ręki. Seria "Czytam sobie" to bogaty zbiór krótkich i dostosowanych do możliwości dziecka opowieści, które znakomicie spełnią to zadanie. Zostały one podzielone na trzy poziomy trudności, a "Mecz o wszystko" to pozycja z poziomu trzeciego. [źródło]


Król Lew. Kocham ten film

Dla mieszkańców Lwiej Ziemi nastał wielki dzień. Dziś mieli uczcić narodziny Simby, syna króla Mufasy. Choć pora była wczesna, ogromne czerwone słońce już prażyło, oświetlając niekończący się pochód, który ciągnął do miejsca uroczystości. To właśnie pod Lwią Skałą – królewską siedzibą – wyznaczyły sobie spotkanie zwierzęta z afrykańskiej sawanny. Nie wszyscy jednak cieszyli się z narodzin Simby. Królewski brat, lew Skaza, nie zjawił się na ceremonii… [źródło]


Agnieszka Stelmaszyk: Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy. Skradziona kolekcja 

W czwartym tomie poznajemy historię Rudolfa Perkalika, projektanta mody, któremu na chwilę przed pokazem, ktoś wykrada najnowszą kolekcję. Tomuś i jego pomocnicy ruszają do akcji, a podejrzanych jest wielu. Jest asystentka pana Rudolfa, która lubi sztuczną biżuterię i koraliki, jest krawcowa, pani Ewa, ale także konkurentka projektanta, pani Natalia. Detektywów czeka nie lada wyzwanie. Na szczęście mogą liczyć na pomoc sierżanta Janusza Rychlickiego, który docenia talent Tomusia i chętnie z nim współpracuje. [źródło]


Grażyna Bąkiewicz: Korniszonek

Jak się uczyć, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. Zdwajają wysiłki, kiedy w ich ręce wpada księga z zaklęciami.

 

Książka otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004. [źródło]


Sir Steve Stevenson: Agata na tropie. Kradzież nad Niagarą

Agata to dziewczynka obdarzona niezwykłą pamięcią i intuicją, która marzy o pisaniu książek detektywistycznych. Dwunastolatka podróżuje po świecie, aby rozwiązywać najbardziej zawikłane zagadki. Towarzyszą jej zwariowany kuzyn Larry, wierny kamerdyner oraz kot Watson.

W hotelu przy wodospadzie Niagara dokonano kradzieży. Najbardziej poszukiwany w Kanadzie złodziej obrabował sejf śpiewaczki operowej, rozpływając się niczym duch wraz
z biżuterią ogromnej wartości. Tylko Finderowie, którzy ścigają go przez gęste lasy zamieszkałe przez łosie i brunatne niedźwiedzie, mogą dorównać mu sprytem! [źródło]


Rachel Renee Russell: Dzienniki Nikki. Ja wiem najlepiej

W piątej części znakomitej serii Nikki Maxwell prowadzi dział porad w szkolnej gazetce.

Nikki zaczyna się nagle interesować dziennikarstwem – w wydaniu szkolnym, co być może ma związek z tym, że wredna MacKenzie prowadzi w szkolnej gazetce dział plotek, a także z tym, że w szkole pojawia się pewna plotka o Brandonie – Nikki wolałaby, żeby MacKenzie zachowała ją dla siebie. Nikki dołącza do redakcji... i ląduje w dziale porad! Z początku odpowiadanie na listy dzieciaków jest fajne, ale kiedy skrzynki Panny „Ja wiem lepiej” zaczynają być zasypywane prośbami o pomoc, Nikki czuje, że sama potrzebuje pomocy. Na szczęście u jej boku (i przy klawiaturze) wiernie trwają jej przyjaciółki, Chloe i Zoey! [źródło]


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka bajek o duszku Eugeniuszku

Duszek Eugeniuszek mieszka w małym miasteczku, w starym domku i… narzeka, że nie ma przyjaciół. Ale to się zmieni szybciej, niż się Wam wydaje.

Kilka bajek o duszku Eugeniuszku to zbiór ciepłych, zabawnych opowieści o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji samego siebie. Ale uwaga: czytanie tej książki grozi niejednym dreszczykiem na plecach!

[źródło]


 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Ivens: Wiktor i piraci

Wiktor i Tymek zamierzają zbudować zamek na plaży, ale wpadają w ręce piratów. Kto w końcu znajdzie zakopany skarb i czy przyjaciele wyjdą cało z tej pirackiej przygody?               

[źródło]                                  


 

 

 

 

 

 

 

Barbara Kosmowska: Kolorowy szalik

Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój…  Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć… Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie… A jednak aż korci, żeby do niego zagadać – Nowy jest taki intrygujący! Komu trudniej? Nowemu czy reszcie klasy? Zwykle rację ma „reszta”, bo siła w grupie. Ale czy zawsze? Czy również tym razem? Dwie opowieści o tym, jak bardzo bywamy nieuważni… [źródło]


Grzegorz Kasdepke: Pamiątki detektywa Pozytywki

Tytułowy bohater książki "Pamiątki Detektywa Pozytywki" jest sympatycznym detektywem prowadzącym na poddaszu starej kamienicy agencję detektywistyczną "Różowe Okulary". W kamienicy tej mieszkają również inni bohaterowie książki: Zuzia, Dominik, Asia, pani Ryczaj, pani Majewska, pan Mietek (dozorca), a także przestępca Martwiak. Ten ostatni prowadzi własną, konkurencyjną agencję detektywistyczną "Czarnowidz".

Detektyw Pozytywka jest postacią nietuzinkową. Potrafi rozwiązywać zagadki kryminalne, smuci go, gdy przegrywa z samym sobą w szachy, a jego jedyną bronią jest kaktus. Ponadto trzy razy dziennie myje zęby, a dwa razy do roku robi generalne porządki. Gdy więc postanawia wysprzątać swoją agencję "Różowe Okulary", wydaje się, że będzie to dziecinnie proste zadanie. Siedziba agencji jest bowiem niewielka. Znajduje się tu: malutki stolik z namalowaną na wierzchu szachownicą, dwa składane taborety wędkarskie oraz stojący na parapecie kaktus.

Podczas szeroko zakrojonej akcji sprzątania, polegającej na przykład na przestawieniu kaktusa z jednej strony parapetu na drugą, detektyw Pozytywka odnajduje kilka interesujących, choć dawno zapomnianych przedmiotów. Każdy z nich jest wspomnieniem dawno już rozwiązanej sprawy. Detektyw powraca więc myślami do tajemnicy łowienia ryb przez Martwiaka. Przypomina sobie zagadkową sprawę domniemanego morderstwa gąsienicy Magdy. Wspomina też, jak pan Mietek posądził go o zrzucanie łupin orzechów na samochód dozorcy.

"Pamiątki detektywa Pozytywki" to trzecia część przygód sympatycznego detektywa z agencji "Różowe Okulary". Tworzy ją kilka nowych "kryminalnych" opowieści, w których Czytelnik rozwiązuje zagadki wspólnie z detektywem Pozytywką, a których rozwiązania znalazły się, tradycyjnie już, na końcu książki. Barwny język, dużo humoru, interesująca intryga oraz umiejętnie przemycone walory edukacyjne sprawiają, że po książkę tę chętnie sięgają początkujący młodzi Czytelnicy. Młodszym warto poczytać poszczególne opowiadania do snu. [źródło]

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny